W dniach 9-10 czerwca 2022 roku w pałacowych wnętrzach Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Przemiany życia społecznego i gospodarczego ludności wiejskiej w Polsce i krajach sąsiednich w okresie międzywojennym. W czasie obrad przedstawiono i przedyskutowano wiele aspektów dotyczących m.in. podstaw ekonomicznych życia ludności wiejskiej, życia codziennego, formowania się światopoglądu politycznego i religijnego, wpływu służby wojskowej na zmiany mentalnościowe. Uczestnicy konferencji mieli także okazję zwiedzić skansen i bogate zbiory muzealne, wraz z przewodnikami obejrzeć Ciechanowiec i Tykocin, a także skosztować wiele potraw kuchni podlaskiej.
W konferencji udział wzięli historycy, socjolodzy i etnografowie reprezentujący ośrodki naukowe w Polsce. Łotwie, Litwie, Ukrainie, Niemczech (UMK, UMCS, UWr., UJ, UW, PAN, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Wojska w Kownie, Uniwersytet w Rezekne na Łotwie, Wołyński Uniwersytet Narodowy, Polską Misję Historyczną UMK w Würzburgu, Uniwersytet Justusa Liebiga w Gießen). Wśród uczestników byli także badacze z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK: prof. Dorota Michaluk – kierownik naukowy konferencji oraz referenci: prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Maciej Krotofil oraz dr Renata Skowrońska, kierownik Polskiej Misji Historycznej UMK w Würzburgu.
Organizatorami tego wydarzenia byli: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego w Warszawie, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Lituvos Istorijos Institutas (Vilnius), Polska Misja Historyczna UMK w Würzburgu.